ارتش نیجریه ۱۴۸ گروگان بوکوحرام را آزاد کرد – آخرین اخبار و اطلاعات روز دنیا

خبرگزاری ایرنا: سخنگوی ارتش نیجریه بامداد سه شنبه اعلام کرد، نیروهای نظامی این کشور طی عملیاتی 148 تن از جمله 58 زن و 75 کودک را از اسارت گروه تروریستی بوکوحرام آزاد کردند
سخنگوی ارتش نیجریه اضافه کرد: عملیات نیروهای نیجریه ای علیه گروه تروریسی بوکوحرام در جزایر دریاچه چاد و مرزهای شمالی نیجریه واقع در ایالت بورنو ادامه دارد.

بوکوحرام فعالیت خود را در کشورهای حوزه دلتای نیجر از جمله نیجریه، نیجر و کامرون گسترش داده و با استفاده از حملات انتحاری به ویژه با استفاده از زنان و کودکان، هزاران شهروند این کشورها را به خاک و خون کشیده است. 

خبرگزاری ایرنا: سخنگوی ارتش نیجریه بامداد سه شنبه اعلام کرد، نیروهای نظامی این کشور طی عملیاتی 148 تن از جمله 58 زن و 75 کودک را از اسارت گروه تروریستی بوکوحرام آزاد کردند.

«ابوبکر شیکاو» سرکرده گروه تروریستی بوکوحرام 18 بهمن ماه گذشته با انتشار ویدیویی مقام های نیجریه و طرفداران آموزش به سبک کشورهای غربی را به حملات تروریستی بیشتر تهدید کرد.

«بوکوحرام » در زبان هوسایی، به معنای «حرام بودن آموزش غربی» است. این گروه در ماه ژانویه سال 2002 توسط فردی به نام « محمد یوسف» تاسیس شد.

 «اونیما نواشوکو» سخنگوی ارتش نیجریه افزود: نیروهای نظامی این کشور طی عملیاتی در ایالت بورنو واقع در شمال شرق این کشور، 58 زن، 75 کودک و 15 مرد را از اسارت گروه تروریستی بوکوحرام آزاد کردند.

شیکاو افزود، کسانی که به قوم گرایی و ناسیونالیسم و ترویج آموزش به روش غربی اعتقاد داشته باشند، هدف حملات این گروه قرار می گیرند.

شیکاو از سال 2009 و پس از کشته شدن «محمد یوسف » بنیانگذار بوکوحرام، رهبری این گروه را بر عهده دارد.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل ‘یونیسف’ چند هفته پیش اعلام کرد گروه تروریستی بوکوحرام از سال 2013 تاکنون بیش از یک هزار دختر خردسال را در شمال شرقی نیجریه ربوده است.

عملیات تروریستی بوکوحرام تاکنون باعث کشته شدن 20هزار نفر و آواره شدن بیش از دو میلیون و 600هزار نفر در نیجریه شده است.

بوکوحرام پیشتر با شبکه القاعده ارتباط داشت اما در مارس سال 2015 با ابوبکر البغدادی سرکرده گروهک تروریستی داعش بیعت کرد و نام خود را به ولایت غرب آفریقا تغییر داد.

ارتش نیجریه ماه گذشته نیز از آزادسازی 149 گروگان از چنگال بوکوحرام خبر داده بود.

وی گفت: گروه تروریستی بوکوحرام از زنان به عنوان برده جنسی استفاده می کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *